PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4826}

Czysta formalność

Una pura formalità
7,6 11 579
ocen
7,6 10 1 11579
7,0 6
ocen krytyków
Czysta formalność
powrót do forum filmu Czysta formalność

Zwyczajnie w świecie nie pojmują dlaczego taki film jak "Czysta Formalność" obył się bez większego rozgłosu. Dla mnie jest to prawdziwy kina europejskiego. Głównym jego wyznacznikiem w tym przypadku jest ogromny ładunek symboliczny, który na szczęście nie wysuwa się na pierwszy plan. Przede wszystkim, Tornatore zadbał o fabułę. Prowadząc ją wyjątkowo starannie droczy się odrobinę z widziem, trzyma go w nieustannym napięciu, a co najważniejsze nie daje żadnych odpowiedzi. Wszystko to podsyca ciekawość. Dodatkowo obskurna sceneria sprawia, że reżyser będzie polegał tylko na aktorach. Rzeczywiście nie zawiódł się, bowiem Polański i Depardieu dają z siebie dosłownie wszystko. Ciągle bawią się różnymi motywami czy zachowaniami. Poprzez niewielkie gesty są w stanie wykreować co tylko chcą. To co najbardziej frapuje to ciągła niejednoznaczność. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Dosłownie brak pomysłu do czego to wszystko zmierza. W obliczu takiego zamieszania Tornatore kończy wszystko rzeczywiście doskonale, chociaż nie rozwiązuje wszystkiego... Na koniec warto zaznaczyć wkład Ennio Morricone. Ten istny czarodziej muzyki filmowej dodaje swoją cegiełkę do owej potężnej konstrukcji filmowej. Szczególnie interesujący jest utwór "Obliterate the Past" w wykonaniu samego Depardieu! Koniec końców: wielkie kino z wykorzystanym potencjałem, które jest warte obejrzenia.

ocenił(a) film na 10
piter_sobiecki

Pojedynek aktorski (w dobrym znaczeniu tego słowa) wielkiego reżysera z wielkim aktorem, miodzio, a film po prostu świetny, podobnie jak "Edukacja Rity", mało znany, a przecież coraz mniej tak dobrych filmów w zalewie komerchy.

ocenił(a) film na 8
piter_sobiecki

możesz polecić podobne filmy?

ocenił(a) film na 10
piter_sobiecki

Dawno tak nie miałam po filmie, żebym siedziała wgapiona w napisy końcowe, z milionem myśli w głowie. Zmiażdżył mnie ten film, doszczętnie. To jest coś niesamowitego, nie mogę przestać o nim myśleć, a z umysłu nie chce mi wyjść "Ricordare". Ale to dobrze, niech nie wychodzi. Nie wiem czy są podobne filmy.

użytkownik usunięty
senninha

Ja miałem dokładnie to samo... I od razu przeszły mnie ciarki i obawa - "kurde... jak długo będę musiał czekać na coś tak wybitnego, tak dobrego?" - teraz z każdym kolejnym filmem będę zastanawiał się czy warto do niego zasiąść bo po tym co przeżyłem oglądając "Czystą Formalność" chyba nic mnie tak nie dopieści... Totalny majstersztyk. To powinien być top10 najlepszych filmów w historii i dla mnie raczej jest choć zmienia się to często.

Nie no po prostu film mnie powalił na glebę, przeczołgał i nie pozwalał pozbierać opadniętej szczeny z podłogi. A ta scena jak opowiada o zdjęciach, twarzach... O swoim bezdomnym przyjacielu - no nie no to absolutnie coś wybitnego. Jakim cudem ten film nie dostał żadnej poważnej nagrody ?! - widać ile te śmieszne Oscary i inne nagrody są warte. Arcydzieło totalne

ocenił(a) film na 10

Mnie chyba po prostu totalnie zaskoczyło to wszystko. Ta ich genialna rozmowa... i myślałam, że w sumie na tym się skończy, że to głównie o to chodzi, ale później takie olśnienie. I to takie olśnienie, że to chyba o TO w tym filmie chodzi, że On chyba jest tym, a Tamten kimś innym. Zdarza się na filmach, ale takiego mocnego chyba nigdy nie przeżyłam :)

senninha

Nie zawsze stare znaczy złe. ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones